Кадетската машка репрезентација на Македонија летово ја очекува настап на Европското првенство за ракометари до 18 години. Македонските кадети ќе играа на шампионатот во Црна Гора од 7 до 18 август.

Селекторот Наум Танески го објави поширокиот список со 35 ракометари што ќе конкурираат за место во селекцијата.

Македонските надежи немаа среќа при ждрепката, па за противници ќе ги добија селекциите на Германија, Франција и Полска.