Екипата на Бостон е новиот шампон во НБА лигата. Најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната го оправда тој статус и плејофот и го освои шампионскиот трофеј.

Во петтиот натпревар од финалето на НБА, Селтикси го победија Далас со 106:88 и со 4-1 во победи ја затворија финалната серија.

Џејсон Тејтум го одигра својот најдобар натпревар во финалето, постигнувајќи 31 поен со 11 асистенции и осум скока. Сепак, Џејлен Браун, кој во финалната серија имаше просек од 20,8 поени, беше прогласен за МВП на финалето. Тон на последниот меч постигна 21 поен со осум скока и осум асистенции.

Селтикси ја освоија својата 18-та титула во НБА, прва по 16 години. Нивните најголеми ривали, Лос Анџелес Лејкерс, останаа на 17 трофеи, па Бостон сега е најуспешната екипа во НБА лигата.