Подвигот на шпанската репрезентација и двете врзани европски шампионски титули (2008, 2012) е предизвик за секоја европска фудбалска репрезентација.

Луис де ла Фуенте и неговите избраници имаат тешка задача да се вратат на славните патишта на нивните претходници.

Шпанија има значително подмладена репрезентација, меѓу кои и најмладиот 16-годишниот фудбалер на Барселона, Ламин Јамал. Спојот на младата енергија и километражата на повозрасните играчи, треба да биде сериозен поттик за „црвената фурија“ во трката за шампионскиот трофеј.

Ако некој треба да знае да учи и да расте, односно да работи со таленти, тогаш тоа е Ла Фуенте. Tој се подготвуваше за одговорноста во „А“ тимот како успешен предводник на селекциите У19, У21 и У23. Врв на тогашниот ангажман на актуелниот селектор беше второто место на Олимписките игри во Токио.

СОСТАВ НА ШПАНИЈА

ГОЛМАНИ: 1 Давид Раџа (Арсенал), 13 Алекс Ремиро (Сосиедад), 23 Унаи Симон (Атлетико Билбао)

ОДБРАНА: 2 Дани Карвахал (Реал Мадрид), 3 Робин Ле Норман (Сосиедад), 4 Нако Фернандеш (Реал Мадрид),
5 Дани Вивијан (Атлетик Билбао), 14 Ајмерик Лапорт (Ал Наср), 24 Марк Кукуреља (Челзи)

СРЕДЕН РЕД: 6 Микел Мерино (Сосиедад), 8 Фабијан Руиз (ПСЖ), 15 Алекс Баена (Виљареал), 16 Родри (Манчестер Сити)
17 Нико Вилијамс (Атлетико Билбао), 18 Мартин Зубименди (Сосиедад), 20 Педријад (Барселона), 25 Фермин Лопес (Барселона),

НАПАД: 7 Алваро Мората (Атлетико Мадрид), 9 Хоселу (Реал Мадрид), 10 Дани Олмо (Лајпциг), 11 Феран Торес (Барселона), 19 Ламин Јамал ​​(Барселона), 22 Хесус Навас (Севилја), 25 Фермин Лопез (Барселона), 26 Ахосе Перес (Бетис).

На првенството во Германија, фрлената ракавица на Шпанците за два последователни трофеи, е за Италија која ја брани титулата.

Но, Азурите се во истата група со Шпанија и трето пласираната од Мундијалот во Катар, селекцијата на Хрватска. Групата на „смртта“ може да боде кобна за една од овие селекции. Во оваа конкуренција е и дебитантот Албанија.

Распоред на натпревари – Група Б

коло – 15 јуни
Шпанија – Хрватска 18.00 (Берлин)

коло – 20 јуни
Шпанија – Италија 21:00 (Гелзенкирхен)

коло – 24 јуни
Албанија – Шпанија 21:00 (Дизелдорф)

ТАБЕЛИ/ГРУПИ | EURO 2024 by SportPlus Macedonia | СПОРТ ПЛУС МАКЕДOНИЈА

НАЈГОЛЕМИ УСПЕСИ НА ШПАНИЈА

Рангирање на ФИФА:
Актуелно 8 (4 април 2024 година) [2]
Најдобро рангирана: 1 (јули 2008 – јуни 2009 година, октомври 2009 – март 2010 година, јули 2010 – јули 2011 година, октомври 2011 – јули 2014 година)
Прв меѓународен натпревар: Шпанија 1–0 Данска ( Антверпен , Белгија; 28 август 1920 година)
Најголема победа: Шпанија 13–0 Бугарија ( Мадрид , Шпанија; 22 август 1933 година)
Најголем пораз: Италија 7–1 Шпанија ( Амстердам , Холандија; 4 јуни 1928) Англија 7–1 Шпанија ( Лондон , Англија (9 декември 1931)

Светско првенство
Настапи: 16 ( прво учество 1934 г. )
Најдобар резултат: 1 шампиони ( 2010 )
Европско првенство:
Настапи: 12 ( прво учество 1964 година )
Најдобар резултат : 3 шампиони ( 1964 , 2008 , 2012 )
Финале на Лигата на нации
Настапи: 2 ( прво учество 2021 година )
Најдобар резултат: 1 шампиони ( 2023 )

Шанси за освојување на трофејот

Според „букмејкерите“ (Bet 365) репрезентацијата на Шпанија е петти фаворит за освојување на трофејот.