Еден од најинтересните пријателски натпревари се одиграа во Мадрид, каде Шпанија го пречека Бразил.

На дуелот што се играше на „Сантијаго Бернабеу“, а заврши без победник 3-3.

Родри од пенал во 12-тата минута го отвори резултатот. Напаѓачот не германскиот Лајпциг, Дани Олмо во 36-тата минута зголеми на 2-0. Но, фудбалери на мадридски Реа, Родри во 40.минута ја намали предноста на „Црвената фурија“.

Во вториот дел во листата на стрелци се впиша и 17-годишниот Ендрик пој пред неколку дена постигна и гол против Англија.

Кога сите очекуваа дека натпреварот ќе заврши со тој резултат во судиското дополнение уште два гола.

Во 92.минута беше досуден пенал за Шпанија, а сигурен реализатор беше Родри. Домаќините очекуваа победа, но во 96-тата минута најстрога казан имаше и за гостите. Пакета го реализира пеналот и ги постави конечните 3-3.