Со натпреварот што ќе се игра вечерва во малата сала на СЦ „Јане Сандански“, започнува вториот дел од сезоната во ракометна Супер лига.

Екипите на Голден Арт и Мулти Есенс ќе го отворат сегментот во плеј-аут конкуренцијата. Домаќините заедно со вториот состав на Еурофарм Пелистер оваа конкуренција ќе ја полнат со по три бода. Гостите од Автокоманда стартуваат со 1 како и Куманово.

Во првиот дел од сезоната Голден Арт и Мулти Есенс одиграа меѓусебни дуели во Б групата, а двата завршија со победа на Голден Арт.

Вечерашниот натпревар ќе започне од 19 часот, а ќе може да го гледате ВО ЖИВО ОВДЕ.

Тоа е и првиот меч од вториот дел на сезоната, кој ќе мине во знакот на утрешното дерби во плеј-оф конкуренцијата. Во Битола, ќе се игра „Супер дербито“ меѓу Еурофарм Пелистер и Вардар.

СУПЕР ЛИГА ПЛЕЈ-АУТ – 1.КОЛО
Петок

19.00 ГОЛДЕН АРТ – МУЛТИ ЕСЕНС
Сабота
14.30 АЕРОДРОМ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
18.30 ПРИЛЕП – СКОПЈЕ
Понеделник
17.00 КУМАНОВО – ВАРДАР НЕГОТИНО

ТАБЕЛА: Голден Арт 3 бодови, Е. Пелистер 2 3, Аеродром 2, Прилеп 2, Мулти Есенс 1, Куманово 1, Вардар Неготино 0 и Скопје 0.

СУПЕР ЛИГА ПЛЕЈ-ОФ – 1.КОЛО
Сабота

16.00 ПРОЛЕТ – АЛКАЛОИД
17.00 ТИКВЕШ – СТРУГА
18.00 ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР
18.00 БУТЕЛ – ОХРИД

ТАБЕЛА: Алкалоид 3 бодови, Вардар 3, Еурофарм Пелистер 2, Охрид 2, Тиквеш 1, Бутел 1, Струга 0 и Пролет 0.

Сите натпревари може да ги ГЛЕДАТЕ ВО ЖИВО ОВДЕ (линк)