Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ одигра натпревар за паметење но, за историја, не само во тимот на Далас тука и воопшто во НБА лигата.

Тој постигна 73 во победата на Далас над Атланта со 148-143.

Дончиќ за три поени беше подобар овосезонскиот рекордот на Џоел Ембид кој пред десетина дена постигна 70 поени за Филаделфија.

Дончиќ се израмни со Дејвид Томпсон и Вилт Чембрлен на четвртото место на вечната листа на кошаркари со најмногу поени на еден натпревар.

На првите две се повторно Вилт Чемберлен и Коби Брајант.