Ракометарките на Металург Автокоманда во 7.коло од женската Супер лига ја пречека екипата на Гевгелија.  Домашната екипа беше незапирлива и ја совлада Гевгелија со огромни 43:9.

Металург го стартуваше натпреварот со серија 6-0. Домаќинот само ја зголемуваше предноста , па во 20-тата минута поведоа со +10 (13:3). На полувреме резултатот беше 22:5.

Во петтата минута од втората половина, Металург имаше и 20 голови разлика 25:5. Домашната екипа беше незапирлива па во 26-тата минута зголеми на +32 (39:7). Крајниот резултат беше 43:9.

Најефикасни од Металург Автокоманда беа Трајковиќ, Трпевска и Кралева со осум гола додека од Гевгелија Димова Елена постигна три гола.

Со овој натпревар комплетирана е седмата рунда по која лидер останува Ѓорче Петров, пред Куманово, Вардар, Чаир, а Металург се врати на петата позиција.