Изминатиот викенд беа одиграни средбите од 21.коло во Првата македонска фудбалска лига.

Судиската комисија при ФФМ, денеска излезе со анализа на судењето на кое се потврдени три големи грешки на арбитрите, кои директно влијаеле на резултатот, односно биле постигнати голови на натпреварите во Кичево и Прилеп.

Ви ја пренесуваме анализата во целост: 

Судиска анализа за 21 коло од ПРВА МФЛ за сезона 22/23
Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 21 коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот Фк. Македонија Ѓ.П –Фк. Тиквеш одигран на 05.03.2023 година, анализирана е ситуацијата 75 од минута.
“Главен судија: Александар Ставрев. Помошни судии: Дејан Костадинов и Бранко Путилин.
75 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден удар од 11 метри)
Играч од екипата на домакините беше во посед на топката странично во 16-сетникот на гостите, на него стартуваше во пределот на ногата и без да игра со топката голманот на гостите и направи прекршок.
Исправна одлука на главниот судија , досуден е удар од 11 метри поради недозволен старт на голманот на гостите..

На натпреварот Фк. Шкупи – Фк.Академија Пандев одигран на 04.03.2023 година, анализирани се ситуациите од 11, 37 и 90+1 минута.
“Главен судија: Игор Иванов. Помошни судии: Слаѓан Марковски и Драган Трпчевски.
11 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (Недосудено офсајд позиција)
Играч од екипата на домакините додаде топка до соиграч, кој во моментот на додавање се наоѓаше во линија со предпоследниот играч од одбраната на гостите (закасни со правење офсајд замка), соиграчот ја пропушти топката до друг соиграч кој постигна гол.
Исправна одлука на вториот помошен судија, голот е регуларен, бидејки предпоследниот играч од одбраната на гостите ненавремено се извлече да направи офсајд ситуација и остана во линија со играчот на домакините
37 минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Недосуден слободен удар)
Играч на екипата на домакините на 25 метри од голот на гостите при дуел со противнички играч направи прекршок (сопнување), главниот судија дозволи играта да продолжи, играчот на домакините ја поведе топката влезе во 16-сетникот на гостите и постигна гол.
Погрешна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, пред да биде постигнат голот требаше да досуди слободен удар (сопнување) за екипата на гостите.
90+1 минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (Недосудено офсајд позиција)
Играч од екипата на гостите центрираше во 16-сетникот на домакините до негов соиграч, кој во момент на додавање на топката беше понапред од предпоследниот играч од одбраната на домакините и постигна гол.
Погрешна одлука на вториот помошен судија, бидејки играчот на гостите при додавањето на топката од својот соиграч се наоѓаше во недозволена офсајд позиција (пред предпоследниот играч од одбраната на домакините),во оваа ситуација помошниот судија требаше да сигнализира офсајд позиција и да се досуди индиректен сл.удар за домакините. Помошниот судија не беше добро поставен и затоа прценката му беше погрешна.

На натпреварот Фк. Победа – Фк. Силекс одигран на 05.03.2023 година, анализирана е ситуацијата од 65 минута.
“Главен судија: Александар Грујоски. Помошни судии: Куштрим Лика и Зоран Јанкулоски.
65 минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА ( Досуден удар од 11 метри)
Играч од екипата на гостите центрираше кон голот на домакините, играч од екипата на домакините пред линијата на 16- сетникот ја удри топката со рака која му беше во неприродна положба (одвоена од тело).
Погрешна одлука на првиот помошен судија кој му сигализираше на главниот судија и даде информација дека играта со рака на играчот на домакините е на самата линија од 16- сетникот, играта со рака на играчот на домакините беше надвор од 16- сетникот и требаше да биде слободен удар.

На останатите натпревари од ПРВА МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.