Македонскиот прволигаш Шкендија и Украинскиот гигант Динамо Киев го официјализираа трансферот на Решат Рамадани.
Покрај обештетувањето чиј износ не е објавен,црвено-црните од Тетово ќе имаат корист и од 15% од евентуалната идна продажба на Рамадани.
Младинскиот репрезентативец на Македонија, Решат Рамадани потпиша петгодишен договор со најтрофејниот украински тим.

Рамадани порасна во младинските категории на Шкендија, а во првиот тим дојде како 17-годишник во 2021 година. Со 23 настапи во елитата на локалниот фудбал и 5 во европските купови, Рамадани има постигнато 2 гола со првиот тим.

Рамадани го задолжи дресот со број 92