Далеку по неизвесен беше вториот четвртфинален дуел, во кој победникот беше решен во последните секунди, а поуспешна беше екипата на Феникс која го победи Гостивар со 72-70

Откако Виктор Исајловски на 28.секунди пред крајот реализира тројка за Гостиварци и водство од поен разлика (70-69), на спротивната страна најискусниот Бојан Трајковски се избори и реализира слободи фрлања, а со вкупно25 постигнати поени да му донесе победа на својот тим.

Феникс во полуфиналето за противник ќе го има подобриот од мечот меѓу Пелистер – Еуро Никел.

Во продолжение изјавите на двајцата тренери. 

 

Љупчо Малинков – тренер КК Гостивар
Денис Дервишевиќ – тренер КК Феникс 2010