Со завршувањето на првиот дел од сезоната во во Прата машка кошаркарска лига, познат е е пласманот на екипите на табелата, односно осумте екипи кои ќе играат на завршниот турнир во Купот на Македонија „Благоја Георгиевски – Буштур 2023“.

Четвртфинале – 16.02.2023 година, (четврток)
Двојка 1. (1) КК „МЗТ Скопје Аеродром“ – (8) КК „Кожув“ 12:00 часот
Двојка 2. (2) КК „Гостивар“ – (7) КК „Феникс 2010“ 14:30 часот
Двојка 3. (3) КК „Пелистер“ – (6) КК „Еуро Никел 2005“ 17:00 часот
Двојка 4. (4) КК „Работнички“ – (5) КК „ТФТ Скопје“ 19:30 часот
Полуфинале – 17.02.2023 година, (петок)
Победниици од двојка 1 и двојка 4, 17:00 часот
Победникци од двојка 2 и двојка 3, 19:30 часот

Финале 18.02.2023 г. (сабота 19:30 часот)

Во женска конкуренција, титулата ја брани екипата на Баскет Кам.

Полуфинале – 17.02.2023 година (петок)
(1) ЖКК „Баскет Кам 2011“ – (4) ЖКК „Бадел 1862“ 12:00 часот
(2) ЖКК „Вардар“ – (3) ЖКК „МЗТ Скопје Аеродром“ 14:30 часот

Финале – 18.02.2023 година (сабота 16:30 часот)

Натпреварите ќе се играат во втората половина на февруари месец (од 16 до 18 февруари, 20223 г.), а согласно Правилникот за Куп натпреварувања, МКФ ги поканува заинтересираните правни и физички лица да поднесат пријава за организатор на Финалниот турнир, по што ќе биде објавено и местото на одирување.