Уругвај е освојувач на третото место на годинашното издание на Копа Америка. Потешко од очекуваното и дури по изведувањето на пенали Уругвајците ја совладаа Канада со 2:2 (6:5).

Канада ја имаше бронззата во рака се до 92.минута која Луси Суарез го израмни резултатот и го спаси Уругвај од пораз.

Уругвајците поведоа со голот на Бентанкор по што следуваа два на Канаѓаните, преку Коне и Девјвид. Се понадеваа Канаѓаните на дека че стигнат до историски успех, но Суарез во 92.минута израгни на 2-2.

Во пенал рулетот Уругвајците реализираа четири удари, а кај Канаѓаните промашија Коне и Дејвис, па Уругвај стигна до победа со вкупни 6-5.

Ноќеска во 2 часот ќе се игра финалето во кое актуелниот првак Аргентина за противник ќе ја има Колумбија.