Екипата на Хјустон го освои американскиот фудбалски куп.

Ова откако тимот од Тексас во финалниот натпревар го победија Интер Мајами 2:1.

Во составот на екипата од Флорида повторно го немаше аргентинскиот виртуоз Лиолен Меси. Покрај него не настапи ниту Шпанецот, Жорди Алба.

Интер без нив немаше сила да ми се спротивстави на расположениот Хјустон кој за половина час постигна два гола.

Во 24.минута Грифин Дорси го постигна првиот гол, додека во 33.минута Амине Баси реализираше пенал за 2:0.

Се што успеа да стоти Интер Мајами е да го ублажи поразот и тоа во 92.минута кога Јозеф Мартинез го постигна почесен гол.

За Хјустон ова вториот трофеј во историјата на американскиот купот.