Нашиот млад скијач Јаков Добрески ќе настапи на последната трка на Светското првенство во алпско скијање чиј домаѓин е Франција,

На последниот дел на Мундијалот на програмата е машкиот слалом, во кој 17-годишниот Јаков по првата трка со резултат 57.51,секинди заврши како 60-ти во конкуренција на 100 натпреварувачи колку се појавија на стартот.

Тоа беше за само 20.стотинки побрзо од Романецот, Данциу кој заврши како 61-ви и остана без пласман во втората трка.

Јаков ќе стартува последен 60-ти на трката која е во тек на на која најблиску до златото е Норвежанецот, Хенрик Кристоферсон.