Екипата на Аталанта ја прекина победничката низа на тимот на Интер Мајами во американската МСЛ лига.

Натпреварот одигран во Атланта заври без победник 2-2, а домаќините се спасија од пораз во финишот.

Гостите од Мајами кои важеа за фаворити во два наврати имаа предност. Тренерот Кампано реши да ја ги одмора своите најголеми ѕвезди Лионел Меси и Луоис Суарез. Двајцата заедно со Жорди Алба кои беа творци на победа во претходниот натпревар беа уфрлени во игра во вториот дел.

Меси и Суарез имаа голема можност да му донесат победа на својот тим. При водство од 2-1 во 83-минута прво Аргентинецот, а во продолжение на акцијата и Уругваецот не успеаја да го совладаа продавачкиот голман.

Казната стигна само три минути подоцна кога Алексеј Миранчук погоди на спротивната страна за израмнување на 2-2.

Со тоа беше прекината низата од шест победи на Интер Мајами кој останува прв во западната конференција со 8 бодови повеќе од Синсинати.