ФУДБАЛ | MАКЕДОНИЈА У19 – Квалификации ЕП

🇲🇰⚽ Младата репрезентација на Македонија до 19 години ќе биде учесник на главната рунда од квалификациите на ЕП во Северна Ирска (15 до 28 јули 2024).
🇲🇰⚽ Во главните квалификации закажани за март месец, Македонија ќе игра против Швајцарија Украина и Летонија.
🇲🇰⚽ Селекцијата предводена од Тони Јакимовски за место во „елитните“ квалификации се избори со настапот на Турнирот во Полска. Таму во рамките од групата 5, македонските надежи го освоија 2,место зад Германија, а пред домаќинот Полска и Казахстан.

КВАЛИФИКАЦИИ ЕЛИТНА ГРУПА 7
20 март
14.00 МАКЕДОНИЈА – Украина
14.00 Швајцарија – Летонија
23 март
14.00 МАКЕДОНИЈА – Швајцарија
14.00 Украина – Летонија
26 март
14.00 МАКЕДОНИЈА – Летонија
14.00 Украина – Швајцарија
ПРЕДКВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП (У19)
МАКЕДОНИЈА – ПОЛСКА 2-0
МАКЕДОНИЈА – ГЕРМАНИЈА 3-1
МАКЕДОНИЈА – КАЗАХСТАН 1-1

Standings provided by Sofascore
 • 00

  Дена

 • 00

  Часа

 • 00

  Минути

 • 00

  Секунди

Дата

20 Мар 2024

Време

14:00 - 15:50
Категории