Кошаркарите на Работнички славеа победа во дуелот со трт, за третата позиција во конечниот поредок сезонава во мак-баксетот.

На натпреварот одиграв во СЦ „Кале“, тимот на Работнички славеше со 85-74 за водство од 1:0 во победи во серијата прв до три.

Првото полувреме го доби  ТФТ со 42:35, а во второто Работнички одигра подобро. Тимот од „Градски парк“ за шест минути направи 20-6), и го врати водството (55:48). „Бело-црвените“ имаа подобар почеток и на последната четвртина за четири минути направија 10-4 за водство од 75:61). Тоа с епокажа како повеќе од доволно за конеленн триумф со 85-74..

Петмина играчи на Работнички завршија со десет или повеќе поени. Рикиќ имаше дабл-дабл ефект со 17 поени и 13 скока, Ѓуроски реализираше 16, Декоузи и Ефремоски по 15, а Трајс 12 (и девет додавања). Најефикасен кај ТФТ и на натпреварот беше за Вирц со 20 поени.

Во екипата на ТФТ Моцарт, поентерски се одвоија Верц, со 20.поени, додека по 13. уфрлија Ташовски и Зафиров.