Штипска Брегалница освои важен бод во дуелот со фаворизираната Шкендија играчки 2-2.

Во воведниот натпревар од 15.коло на ПМФЛ, гостите два пати имаа предност, но и играч повеќе, а на крајот одиграа само нерешено.

Во 22-та минута, Елези убаво се снајде во шеснаесетникот на штипјани и на ефектен начин и донесе водство на тетовската екипа од 1-0.

По девет минути игра во второто полувреме Брегалница стигна до израмнување. Скратениот корнер од десната страна го изведе Вебстер, а на вистинското место се најде Велковски за 1-1.

Сепак во 68-минута босанскиот интернационалец Спахиќ повторно и носи водство на Шкендија 2-1.

Во 72.минута домаќините останаа без Грузиецот, Робакидзе кој заработи втор жолт картон. Сепак тоа не ги откажа штипјани кои преку Ѓоргиев во 85.минута стигнаа до израмнување.

Во самиот финиш имаа домаќините и шанса за трет гол но, резултатот остана не променет 2-2.

Со освоениот бод и вкупно 29, Шкендија изби на првата позиција пред Шкупи кој има еден помалку. Брегалница остана претпоследна 11-та со 15 бодови.

Утре од 13 часот ќе се играат останатите пет натпревари, а дербито е во Кратово каде Силекс го пречекува Вардар.