Белградски Партизан имаше добар почеток на пролетниот дел во српската Суперлига, и со победад од 0-1 го совлада тимот на Напредак.

Избраниците на Гордан Петриќ беа присебни и влегоа со многу подобар пристап од нивните ривали, Црвена Звезда која вчера одигра само реми со Војводина и со денешната победа на намалија разликата на 8 бода во одннос на Црвено-белите.

Победничкиот гол на Партизан беше дело на Диабате, во 62-та минута, а и покрај инцијативата и шансите во продолжението од наппреварот, мрежите мируваа за конечни 0-1.

Во следното коло Партизан ќе игра против Младост ГАТ, додека пак Звезда гостува кај Вождовац