На Светското фудбалско клупско првенство што се одртжува во Мароко, веќе е познат првиот финалист.

Тоа е екипата азискиот првак екипата на Ал Хилал која вчеравечер во првото полуфинале го јужно-американскиот шампион Фламенго совладувајќи го со 3-2.

Кој ќе биде противник на екипата од Саудиска Арабија ќе дознаеме вечерва по одигрувањето на вториот полуфинален дуел во кој актуелниот европскиот шампион Реал Мадрид, ќе треба да ја потврди фаворитската улога во дуелот со Африканскиот вице-првак Ал Ахли од Египет.

Натпреварот ќе се игра во Рабат, а почетокот е закажан за 20 часот.

Мечот меѓу Реал Мадрид и Ал Ахли може да го ГЛЕДАТЕ ВО ЖИВО ОВДЕ.

ж