Актуелниот шампион Макс Ветсрапен со победа ја започна новата сезона во Ф1 првенството.

Холанѓанецот, триумфираше на трката за Гокленмата награда на Бахрен, со што најави дека и годинава ќе биде топ фаворит за највисок пласман.

Веднаш зад него заврши неговиот тимски колега од Ред Бул, Серхио Перез, додека пријатно изненадуваење е ветеранот и Фернандо Алонсо.

Возачот на Астон Мартин, го искористи безбедносното возило и го мина Карлос Саинц од Ферари, па по 99-ти пат во кариерата се искачи на подиумот,.

Зад Шпанците, трката ја завршија Мерцедесот на Луис Хамилтон, пред Ленс Строл од Астон Мартин

Следната, втора трка на програмата е за 14 дека, а ќе се вози Големата наградама Саудиска Арабија.