Фудбалрите на Интер прават голем исчекор на патот кон Скудетото. Во големото дерби кое може да го реши дури да го реши шампионот на Италија, Интер го победи Јувентус со 1-0.

На дуелот што се одигра во Милано, еден миг го реши победникот.

Домаќините до водство од 1-0 стигнаа благодарение на лошата реакција на целата гостинска одбрана. Во 37.минута по уфрлувањето на Барела во шеснаесетникот на Јувентус, Гати ја зафати топката и го совлада својот голман Шчешни.

Тоа беше и единствениот гол на мечот вреден победа и три вода за неро-азурите.

Интер кој е лидер на табелата има сега има 57 бодови, четири повеќе од Јувентус, а дури 18 повеќе од Милан кој е трет.